تمرینات فوتبال و فوتسال

فوتسال چیست؟/ آشنایی با قوانین بازی فوتسال

در فوتسال، بازیکن های فوتسال از قواعد خاصی پیروی می کنند. برای یک بازی فوتسال یک داور اصلی و یک کمک داور تعیین می گردد. عمل تعویض در بازی فوتسال زمانی پایان می یابد كه بازیكن جانشین وارد زمین فوتسال شود.

 

فوتسال چیست؟

فوتسال (FUTSAL)، به بازی فوتبال داخل سالن، گفته می شود. بازی فوتسال، ورزشی با توپ شبیه فوتبال است که در محوطه کوچکتر انجام می شود و به خاطر فضای کمتر دارای تحرک بیشتر است. فوتسال که از واژه اسپانیایی استفاده شده است به نام سالا و فوتبال و سالا ترکیب شده است و به آن فوتسال گفته می شود. ورزش فوتسال با داشتن تحرک بیشتر به نوعی فوتبالی سرعتی است با پیش نیازهای اختصاصی من جمله تکنیک های پایه، تاکتیک ها، چرخشها که زیر مجموعه سیستم بازی فوتسال است و انواع سیستم های دفاعی فوتسال که یا طبق سیستم حمله حریف اتخاذ می شود و یا سیستم دفاعی واحدی که برای مقابله با انواع سیستم حمله اتخاذ می گردد که مبتنی بر دفاع از فضاست.

 

تاریخچه فوتسال

منشأ شکل گیری فوتسال به شهر مونته ویدئوی اوروگوئه باز می گردد. خیلی از بازیکنان بزرگ و معروف فوتبال برزیل، از طریق کسب مهارت های ورزش فوتسال، سبک ها و متدهای خود را در رشته فوتبال توسعه و گسترش دادند و این مسئله زمینه مطرح شدن آن ها را بعنوان بازیکنان بزرگ فوتبال فراهم کرد. از آن زمان، برزیل راه خود را بسوی مطرح شدن بعنوان قطب اصلی فوتسال جهان در پیش گرفت. در سال ۱۹۳۰ کارلوس سریانی، فوتبال ۵ به ۵ را  شروع کرد و از آن به بعد هم این نوع بازی کردن ۵ به ۵ خیلی مورد استقبال قرار گرفت و رفته رفته در سرتاسر امریکا، برزیل، اسپانیا و همینطور به شهرها و کشورهای گوناگون این بازی طرفدار های بسیار زیادی را بخود جذب کرد و اینک مسابقه های فوتسال تحت حمایت فیفا در سرتاسر دنیا برگزار می شود. نخستین رقابت بین المللی فوتسال در سال ۱۹۶۵ برگزار شد و در برزیل در سال ۱۹۷۹ و همینطور در سال ۱۹۸۰ در امریکا این بازی ها ادامه پیدا کرد و این جام را بار دیگر در سال ۱۹۸۴ بدست آورد.

 

قهرمانی فوتسال جهان

اولین رقابت بین‌المللی فوتسال در سال ۱۹۶۵ برگزار شد، زمانی که پاراگوئه اولین جام فوتسال آمریکای‌ جنوبی را بدست آورد. ۶ جام دیگر فوتسال در آمریکای‌ جنوبی تا سال ۱۹۷۹ برگزار شد که برزیل پیروز تمامی این میادین فوتسال بود. برزیل جایگاه خود را به عنوان قدرت برتر فوتسال در اولین جام آمریکایی فوتسال تا سال ۱۹۸۰ حفظ کرد و این جام فوتسال را بار دیگر در سال ۱۹۸۴ بدست آورد، اما در سومین جام‌جهانی در سال ۱۹۸۸ و در کشور استرالیا، برزیل مقابل پاراگوئه تن به شکست داد.

در سال ۱۹۸۹ فیفا پشتیبانی مالی مسابقات فوتسال را بدست گرفت و نخستین جام‌جهانی فوتسال با پشتیبانی فیفا در هلند برگزار شد، پس از آن، جام‌های‌جهانی فوتسال در سال‌های ۱۹۹۲ در هنگ‌کنگ، ۱۹۹۶ در اسپانیا، ۲۰۰۰ در گواتمالا، ۲۰۰۴ در تایوان و ۲۰۰۸ در برزیل برگزار شد.

 

قوانین بازی فوتسال

ابعاد زمین فوتسال

– اندازه زمین بازی فوتسال:

طول = حداقل ۲۵ متر و حداکثر ۴۲ متر.

عرض = حداقل ۱۵ متر و حداکثر ۲۵ متر.

 

– در مسابقات بین المللی برابر است با:

طول = حداقل ۳۸ متر و حداکثر ۴۲ متر.

عرض = حداقل ۱۸ متر و حداکثر ۲۵ متر.

پهنای کلیه خطوط ۸ سانتیمتر است.

اندازه دایره وسط زمین ۳ متر می باشد.

 

نتایج جام جهانی فوتسال,فوتسال,مسابقات فوتسال
زمین فوتسال دارای ابعاد و اندازه های منحصر به فرد خود است

 

فاصله نقطه پنالتی تا خط دروازه ۶ متر می باشد.

فاصله نقطه پنالتی دوم تا خط دروازه ۱۰ متر می باشد.

اندازه ربع دایره های گوشه زمین (کرنر) ۲۵ سانتیمتر می باشد.

 

– اندازه دروازه های بازی فوتسال:

فاصله بین دو تیر دروازه ۳ متر و ارتفاع تیر افقی تا سطح زمین ۲ متر است.

 

قانون توپ فوتسال

– جنس توپ فوتسال: توپ فوتسال از چرم یا مواد مشابه می باشد.

 

 اندازه توپ فوتسال: محیط توپ فوتسال حداقل ۶۲ و حداکثر ۶۴ سانتیمتر می باشد.

 

– وزن توپ فوتسال: درشروع بازی فوتسال نبایستی کمتر از ۳۹۰ گرم و یا بیشتر از ۴۳۰ گرم باشد (توپ نمره ۴).

 

– شناسایی استاندارد: هنگامی که توپ فوتسال از ارتفاع ۲ متری به طرف زمین رها می شود نباید بیشتر از ۶۵ سانتیمتر و کمتر از ۵۵ سانتیمتر از زمین مسابقه فوتسال جهش نماید.

 

– فشار توپ فوتسال: ۴/۰ – ۶/۰ اتمسفر برابر با ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم بر سانتیمتر مکعب از سطح دریا باشد.

 

تاریخچه فوتسال,سالن فوتسال,فوتسال
جنس توپ فوتسال از چرم یا مواد مشابه می باشد

 

شروع بازی فوتسال

شروع بازی فوتسال، برنده قرعه اختیار انتخاب زمین و بازنده قرعه ضربه شروع بازی را می زند. ضربه آغاز به داخل زمین حریف با علامت داور اصلی خواهد بود که فاصله بازیکن مقابل با توپ ۳ متر خواهد بود- از ضربه شروع مستقیماً گل بدست نمی آید.

 

تعداد بازیكنان فوتسال

در یك مسابقه فوتسال با شركت دو تیم فوتسال نباید بیش از بازیکن ۵ یا كمتر از ۵ بازیكن برای هر تیم فوتسال باشد كه یكی از آن ها دروازه بان با لباس مشخص است. چنانچه به علت اخراج، تعداد بازیكنان یك تیم فوتسال به كمتر از ۳ بازیكن برسد مسابقه فوتسال باید تعطیل شود.

> تعداد بازیكنان ذخیره فوتسال حداكثر ۷ نفر می باشد.

 

> تعداد تعویض در فوتسال سیار و نامحدود است حتی دروازه بان فوتسال.

 

> عمل تعویض در بازی فوتسال زمانی پایان می یابد كه بازیكن جانشین وارد زمین فوتسال شود.

 

> اگر در جریان بازی تعویض سیار، بازیکن جانشین، پیش از این که بازیکن تعویضی کامل زمین را ترک کند وارد زمین شود. داور بازی را قطع کند(با رعایت آوانتاژ به تیم حریف) بازیکن تعویضی را بیرون بفرستد به بازیکن جانشین هشدار و بازی با یک ضربه آزاد غیر مستقیم به نفع تیم مقابل از محل توقف توپ زده می شود.

 

قوانین داوری فوتسال,فوتسال,قوانین فوتسال
در فوتسال، بازیکنان فوتسال از قواعد خاصی پیروی می کنند

 

> استفاده از کفش مخصوص توپ فوتسال برای بازیکن الزامی است.

 

مدت بازی فوتسال

فوتسال دارای دو وقت ۲۰ دقیقه ای برای بازی و زمان بین دو نیمه استراحت ۱۵ دقیقه ای می باشد. هر تیم فوتسال میتواند در هر نیمه یك تایم تقاضا كند (در بازی های حذفی فوتسال در وقت اضافی تایم اوت وجود ندارد)

 

خطاهای منجر به اخطار در بازی فوتسال

در بازی فوتسال، در‌صورتی‌که بازیكن مرتكب هر یك از خطاهای ذیل شود، به او هشدار داده میشود و یك كارت زرد به او نشان داده میشود:

 • بازیکن فوتسال مرتكب رفتار غیر ورزشی گردد.
 • بازیكن فوتسال با استفاده از لغات (الفاظ) یا با عمل، مخالفت خود را نشان دهد.
 • بازیكن فوتسال، مصراً (عامدانه) از قانون های بازی فوتسال سرپیچی نماید.
 • بازیكن، شروع مجدد بازی فوتسال را به تأخیر بیاندازد.
 • بازیكن بی اجازه داوران به زمین بازی فوتسال وارد شود یا از دستور العمل مربوط به تعویض تخطی نماید
 • بازیکن فوتسال بدون اجازه داور وارد زمین شود.
 • بازیكن فوتسال به خاطر برتری طلبی عمدا تجهیزات خویش را لمس نماید.

 

خطاهای منجر به اخراج در بازی فوتسال

در شرایطی که یك بازیكن مرتكب هر یك از خطاهای ذیل شود، كارت قرمز به او نشان داده شده و از مسابقه فوتسال اخراج میگردد:

– بازیكن فوتسال، بخاطر ارتكاب خطای جدی در بازی، خطاكار شناخته شود.

– بازیکن فوتسال، مرتكب برخورد با زننده ضربه شود.

– بازیكن فوتسال، به یك بازیكن حریف یا هر شخص دیگر آب دهان بیاندازد.

 

تمرینات فوتسال,توپ فوتسال,فوسال
از خطاهای منجر به اخطار این است که بازیکن، شروع مجدد بازی فوتسال را به تأخیر اندازد

 

– بازیکنان فوتسال، كلمات اهانت آمیز بر زبان بیاورند.

– بازیكن دومین اخطار را در یك مسابقه فوتسال دریافت نماید.

– بازیكن فوتسال از روش برخورد عمدی با توپ فوتسال به وسیله دستان خویش، مانع گل زدن تیم مقابل یا سبب از بین رفتن فرصت گلزنی برای تیم مقابل شود (به استثناء دروازه بان در درون منطقه جریمه مربوط به خود.)

 

ضربه پنالتی در فوتسال

یك ضربه پنالتی بر علیه تیمی داده میشود كه آن تیم مرتكب هر یك از خطاهای فوق الذكر در درون منطقه جریمه (پنالتی) خود و به هنگـام قـرار داشتن توپ فوتسال در جریان، صرف نظر از موقعیت توپ، گردد. همچنین اگر یك دروازه بان در خارج از منطقه دروازه بان (با توپ) بازی كند یا در بازی فوتسال دخالت نماید، یك ضربه پنالتی بر علیه تیم او در نظر گرفته میشود. هنگامی که به هر علتی که در قانون پیش بینی نشده شما بازی فوتسال را متوقف کرده اید بایستی بازی فوتسال را با دراپ بال دوباره شروع نمائید. وقتی که توپ فوتسال داخل محوطه جریمه زمین فوتسال میباشد و داور بازی فوتسال را متوقف می نماید دراپ بال بایستی از روی خط محوطه جریمه انجام شود نه داخل محوطه جریمه زمین فوتسال.

 

ضربه اوت در فوتسال

طریقه زدن اوت به اینصورت است که توپ فوتسال را روی خط قرار می دهیم و ۴ ثانیه مهلت داریم تا به آن ضربه بزنیم. پای چپ را پشت خط و با پای راست ضربه میزنیم البته در چپ پاها برعکس است. فاصله دفاع کننده باید ۵ متر باشد و در غیر اینصورت به داور اطلاع می دهیم.

 

فوتسال,فوتسال برزیل,تمرین فوتسال

 

ضربه کرنر در فوتسال

از ضربه کرنر میتوان مستقیم گل زد. ۴ ثانیه دارد، در صورتیکه ضربه کرنر بطور صحیح زده نشود ضربه تکرار خواهد شد. درهنگام زدن خطاها توپ فوتسال باید ساکن باشد.

دیدگاه‌ها (0)

 • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
 • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
 • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*