تمرینات فوتبال و فوتسال

کنزیوتیپ

تاکنون ورزشکاران حرفه ای بسیاری مشاهده شده اند که بر بدن خود چسب های رنگارنگی را چسبانده اند. بسیاری از افراد نمی دانند که این چسب ها چیستند و یا چه کاربردی دارند. به این نوار های رنگی کنزیوتیپ گفته می شود. نوار کنزیوتیپ که یک نوع نوار کشی است نامی است که بر این چست های رنگارنگ اطلاق می شود. در واقع اگر آسیب فیزیکی بر بدن ورزشکار ایجاد شود، این نوار ها که دارای یک چسب اکرلیک هستند، بر روی بدن ورزشکار چسبانده می شوند. برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ این نوار ها توسط دکتر کنزو کیسی که یک پزشک آلمانی بود معرفی شدند. این نوار ها تا ۱۴۰ درصد بیشتر از اندازه خود کشسانی دارند و در نهایت همانند بانداج یا سایر وسایل پزشکی حرکت عضو را محدود نمی کنند، بلکه اجازه می دهند تا عضو در دامنه و مقیاس بزرگ تری حرکت نماید. همچنین این نوار ها نسبت به سایر وسایل طبی از طول عمر بالاتری نیز برخوردار هستند. اگر کمی دقت شود، در واقع سعی شده است که با تقلید از خاصیت کشیدگی پوست، این نوع نوار ها تهیه شوند.

بررسی عملکرد نوار کنزیوتیپ

نکته بسیار مهم این است که نوار کنزیوتیپ دقیقا چه عملکردی دارد. عملکرد نوار کنزیوتیپ به این صورت است که ابتدا این نوار بر روی پوست بدن ورزشکار می چسبد. پس از چسبیدن نوار کنزیوتیپ بر روی پوست، پوست از روی اندام کمی بلند شده و در نتیجه یک فضای خالی ایجاد می شود. فضای خالی ایجاد شده به افزایش جریان خون کمک کرده و در نتیجه افزایش جریان خون می تواند به پاک سازی مایع لنفاوی بدن کمک کرده در نتیجه التهاب و قرمزی را سریعا کاهش دهد. در پاره ای از موارد از این نوارهای کنزیوتیپ به منظور کاهش درد نیز استفاده شده است. البته طریقه مصرف این نوار ها بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورت استفاده به طریقه صحیح از نوار کنزیوتیپ می تواند درد های التهابی موجود در تاندون و ماهیچه را بهبود بخشند و از این طریق عملکرد ورزشکار حین انجام تمرینات ورزشی را بهبود بخشد. در کنار این موارد، نوار های کنزیوتیپ دارای موادی هستند که باید در نقاط مخصوص به خود چسبانده شوند تا علاوه بر کاهش درد آن ناحیه، مقاومت آن ناحیه در مقابل فشار ها و ضربات خارجی را نیز بالا ببرند.

نوار کنزیوتیپ را در کدام مناطق می توان نصب کرد؟

درست است که نوار های کنزیوتیپ برای تمامی نقاط بدن طراحی شده اند؛ اما اگر کمی جزئی تر به قضیه نگاه شود، می توان گفت که این نوار ها بیشتر برای کف پا، ساق پا، زانو، کشیدگی های ران، گردن، کمر، شانه و دست ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*